Σύναψη 2 | Πρόγραμμα

Παρασκευή 15/04
11:00 -17:00 Σύναψη 2 Ημέρα 1η
19:00 Εγκαίνια Μπαγκείον
20:00 CIVIL2,

Θεατρική παράσταση από τη Στέλλα Χριστοδουλοπούλου

Σάββατο 16/04
10:00 – 18:30 Σύναψη 2 Ημέρα 2η
10:00 – 21:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
21:00 OMONOIA After-party

 

Κυριακή 17/04
11:00 – 22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
11:00 – 16:00 Αυτόνομη Ακαδημία
On Education Σωτήριος Μπαχτσετζής, Vasyl Cherapanyn, Paul B. Preciado και Joulia Strauss, ομιλία

Meeting Large European Networks με τους European Alternatives (Daphne Büllesbach) και Krytyka Polityczna (Jakub Dymek and Igor Stokfiszewski)
Συνέλευση

12:00 – 15:00 UrbanDig & Ideas Factory
What is Omonoia? ανοιχτό σωματικό εργαστήριο
12:30 – 15:30 Playroom
Imagine Xouth I, εργαστήριο για παιδιά 6-12 ετών και τους γονείς τους
13:00 – 15:00 Kuba Szreder
Diverse Economy of Contemporary Art
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00 – 17:30 Perpetuum Mobile
AR – Artists at Risk, παρουσίαση
16:00 – 17:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics

17:30 – 18:00 Perpetuum Mobile
Risk, προβολή
18:00 – 19:00 Razavipour Neda

Unstable Equilibrium, ομιλία

18:00 – 19:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics

 

Δευτέρα 18/04
14:00 – 22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00 – 17:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics

16:00 – 20:00 Πάνος Σκλαβενίτης σε συνεργασία με τους Playroom
Locus Exoticus Daysign Workshop, εργαστήριο
17:00 – 18:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Border Security in the Robotic Age από τον Daniel Mützel, ομιλία
17:00 – 20:00 Acts of Involvement

Eλληνικές καλλιτεχνικές πρωτοβουλίες, ανοιχτή συζήτηση

18:00 – 19:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics

18:00 – 20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης

Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου

19:30 – 20:30 Campus Novel
Strolling Happiness, παρουσίαση από την Ilaria Biotti
20:30 – 21:45 Εμφύλιος Πόλεμος, Μια Ξένη Χώρα
Θεατρική παράσταση από τους  ‘Αρης Λάσκος, Κίτυ Παϊταζόγλου, Ελεάνα Στραβοδήμου

 

Τρίτη 19/04
14:00 – 22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
17:00 – 16:00 Katayoun Karami

The Other Side, ομιλία

17:00 – 18:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Forget Fear – Story of Occupy Biennale, παγκόσμια πρεμιέρα του ντοκιμαντέρ του Rafal Swirek
18:00 – 19:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics

18:00 – 20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης

Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου

18:00 – 22:00 Netting the Work

Gomenes I, μία εκδήλωση εικαστικής περφόρμανς με επίκεντρο το Φύλο και τα Στερεότυπα

 

Τετάρτη 20/04
14:00 – 22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00 – 17:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics

16:00 – 19:00 UrbanDig
Ώρες Γραφείου
17:00 – 18:00 C.A.S.A.

LOCATION ALLOCATION, από την Fatma Ergkiounker, παρουσίαση

17:30 – 19:30 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης

Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου

18:00 – 19:00 Αυτόνομη Ακαδημία σε συνεργασία με το C.A.S.A.

4Dsound: points on the curve από την Alyssa Moxley, ομιλία

18:00 – 19:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics

19:00 – 20:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Acoustic weapons: from the walls of Jericho to the GitMo playlist από τον Sebastian Schäfer, ομιλία
19:00 – 19:30 Κατερίνα Στασινοπούλου

OMONOIA 14/12/05, προβολή

19:30 -21:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς

Ιλισ-sos το Ποτάμι, η Γέφυρα, η Σπηλιά και ο Ναός, παρουσίαση

 

 

Πέμπτη 21/04
14:00 – 22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00 – 19:00 UrbanDig
Ώρες Γραφείου
18:00 – 20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης

Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου

18:00 – 21:00 Lo & Behold
Πέρι Εξουσίας, συμμετοχική δράση
18:30 – 20:00 Αυτόνομη Ακαδημία
Εισαγωγή για το κέντρο Krytyka Polityczna
Brand New World / Nowy wspaniały świat,
προβολή του ντοκιμαντέρ της Maria Smarz – Koczanowicz, παρουσίαζει η Marta Madej
20:00 – 22:00 Khaima (2011) του Αθανάσιου Καρανικόλα, προβολή
 
Παρασκευή 22/04
14:00 – 22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00 – 19:00 Φάνης Καφαντάρης

Speleo~ / Σπήλαιο~, εργαστήριο

18:00 – 20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης

Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου

18:30 – 20:00 Αυτόνομη Ακαδημία
Forget Institutional Critique της Raimar Stange, ομιλία
20:00 – 22:00 Πρώτη Ύλη (2011) του Χρήστου Καρακέπελη, προβολή παρουσία του σκηνοθέτη

 

 

 

Σάββατο 23/04
12:00 – 22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
12:00 – 15:00 Φάνης Καφαντάρης

Speleo~ / Σπήλαιο~, εργαστήριο

12:00 – 21:00 Campus Novel
Same Time Tomorrow, προβολή από τους Tatiana Ilichenko & Moritz Metzner
12:00 – 21:00 Lo & Behold
Πέρι Εξουσίας, συμμετοχική δράση
13:00 – 16:00 Playroom
Φαντάσου τον Ξουθ II, εργαστήριο για εκπαιδευτικούς, γονείς αλλά και οποιονδήποτε άλλο
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
15:30 – 19:00 C.A.S.A.

Περφόρμανς από τον Θωμά Διάφα

18:00 – 20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης

Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου

19:00 – 20:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Incorporeal materialities: Politics of the body, gender, language and rhythm από την Ιουλία Μερμηγκά, ομιλία
19:00 -20:00 C.A.S.A.

Περφόρμανς από τον Φίλιππο Βασιλείου

20:00 – 20:30 C.A.S.A

Περφόρμανς από την Αντιγόνη Τσαγκαροπούλου

20:30 – 21:00 C.A.S.A

Περφόρμανς από τον Κώστα Βούλγαρη

20:30 – 21:30 Η Πανούκλα

Θεατρική Παράσταση του Γρηγόρη Λιακόπουλου

 

 
Κυριακή 24/04
12:00 – 21:30 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
12:00 – 15:00 Φάνης Καφαντάρης

Speleo~ / Σπήλαιο~, εργαστήριο

12:00 – 21:00 Campus Novel
Same Time Tomorrow,

προβολή από τους Tatiana Ilichenko & Moritz Metzner

12:00 – 21:00 Lo & Behold
Πέρι Εξουσίας, συμμετοχική δράση
13:00 – 16:00 Πάνος Σκλαβενίτης σε συνεργασία με τους Playroom
Locus Exoticus Daysign Workshop, εργαστήριο
15:00 – 17:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης

Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου

15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
18:30 – 20:00 Ο Έλληνας Γείτονας (1969) του Rainer Werner Fassbinder, προβολή
19:00 – 20:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Final Fantasy. 21 translations of purpose in Japanese. Hermeneutics of myth, manga and RPG από τον Hiroshi McDonald Mori, ομιλία
20:00 – 22:00 Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού (2012) του Έκτορα Λυγίζου, προβολή

 

 

Το πρόγραμμα είναι δυναμικό και σύντομα θα προστεθούν και events με έδρα τον χώρο που έχει παραχωρηθεί στην Μπιενάλε από τον Δήμο Αθηναίων, απένατι από την Βαρβάκειο.