Σύναψη 2 – Δράσεις στο Μπάγκειον

Β’ ΚΥΚΛΟΣ | 25-31 Μαΐου 2016

Την εβδομάδα μεταξύ 25 και 31 Μαΐου, η Μπιενάλε της Αθήνας 2015-2017 “OMONOIA” συνεχίζει την πορεία της.
Σε αυτό το επταήμερο ολοκληρώνεται η Σύναψη 2 που ξεκίνησε με το διεθνές συνέδριο στις 15 Απριλίου. Μία σειρά ομιλιών και νέων project εμπνευσμένων από το επιμελητικό πλαίσιο της “OMONOIA” συνδιαμορφώνουν μία εβδομάδα πυκνής καλλιτεχνικής δράσης.

Για να δείτε το πλήρες πρόγραμμα του 2ου κύκλου της Σύναψης 2 πατήστε εδώ.
Για να κατεβάσετε το πλήρες πρόγραμμα του 2ου κύκλου της Σύναψης 2 πατήστε εδώ.

*Κατά τη διάρκεια του δεύτερου κύκλου της Σύναψης 2 (25-31 Μαΐου), θα προβάλλεται η νέα ταινία μικρού μήκους του  Oliver Ressler “Emergency Turned Upside-Down” στο ισόγειο του Μπαγκείου.
*Οι ένοικοι του Μπαγκείου , συνεχίζουν την παραμονή τους στο εγκαταλειμμένο ξενοδοχείο και παρουσιάζουν τις νέες δημιουργίες τους.
*Το Μπάγκειον θα παραμείνει κλειστό στις 26 Μαΐου
*Όλες οι ομιλίες θα γίνουν στην Αγγλική γλώσσα

Τετάρτη 25/05
15:00 – 21:00 Μπάγκειον Ώρες Εργασίας
15:00 – 19:00 C.A.S.A.
Open Table, συζήτηση
17:00 – 18:00 Αυτόνομη Ακαδημία
#assembly of desire, ομιλία του Mriganka Madhukallya
17:00 – 21:00 UrbanDig Ώρες Εργασίας
19:00 – 20:00 Vasif Kortun
SALT in Context, ομιλία
19:00 – 20:00 Campus Novel
The Ever-Garden Effect, παρουσίαση από την Barbara Marcel
Παρασκευή 27/05
15:00 – 21:00 Μπάγκειον Ώρες Εργασίας
16:00 – 21:00 Openshowstudio
OPEN SEA STUDIO: the prequel, ανοιχτή πρόσκληση για χαρτογράφηση μιας περιήγησης τέχνης στο Αιγαίο
16:30 – 18:00 Αυτόνομη Ακαδημία
On this Land και Third Cinema Today, προβολή και ομιλία του Amin Husain
18:30 – 19:30 C.A.S.A.
ABOUT LOVE #3, ομιλία του Francesco Kais
Σάββατο 28/05
12:00 – 19:00 Μπάγκειον Ώρες Εργασίας
FFF | Συμπόσιο Η τέχνη στα σύνορα: χωρικές πολιτικές και μετα-αποικιακές στρατηγικές στη Μέση Ανατολή
13:00 – 14:00 Πολιτικές του σώματος και έμφυλη αντίσταση στην περιοχή των Μεσογειακών κρατών: Έμφαση στην Αίγυπτο και στη σύγκρουση Τούρκων και Κούρδων, ομιλία της Nadje Al-Ali
14:00 – 16:00 Πάνελ ΙΙ: Πολιτική οικονομία και καλλιτεχνική εργασία στη Μέση Ανατολή
Με τους Eric Baudelaire, Amin Husain και Andrew Ross Συντονισμός: Massimiliano Mollona
16:15 – 17:15 Ο Brett Bailey σε μια συζήτηση με την Κάτια Αρφαρά και τον Massimiliano Mollona για το Exhibit B
17:15 – 18:15 Προβολές βίντεο: A Journey (41’, 2006) και Nights and Days (17’, 2007) της Lamia Joreige
27-28 ΜΑΪOY 2016
Το συμπόσιο συνεπιμελούνται η Κάτια Αρφαρά (Καλλιτεχνική Διευθύντρια του Fast Forward Festival) και ο Massimiliano Mollona (Διευθυντής Προγράμματος της Μπιενάλε της Αθήνας 2015 – 2017 ΟΜΟΝΟΙΑ).
27 Μαΐου: Στέγη | Μικρή Σκηνή | 13:00-20:30
28 Μαΐου: Μπάγκειον | Ομόνοια | 13:00-18:15
Το συμπόσιο θα πραγματοποιηθεί στα αγγλικά.
19:00 Πουέρτο Ρίκο project στο κτήριο της Βαρβακείου Εγκαίνια του Μουσείου του Nick Boricua Cabaret Chupacabra
Κυριακή 29/05
11:00 – 21:00 Μπάγκειον Ώρες Εργασίας
11:00 – 21:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς και ομάδα Μετάβαση
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
11:00 – 14:30 Σοφία Ντώνα
ΑΚΙΝΗΤΟ, παρουσιάσεις των Ivo Balmer, Tobias Bernet, Stefanie Müller-Frank, Marjetica Potrč, Marcel Seehuber και Κωνσταντίνας Θεοδώρου
15:00 – 16:00 C.A.S.A. και ΑthenSYN
Synergy project I: Focus on UrbanDig
παρουσίαση
16:00 – 21:00 Openshowstudio
OPEN SEA STUDIO: the prequel, ανοιχτή πρόσκληση για χαρτογράφηση μιας περιήγησης τέχνης στο Αιγαίο
16:30 – 19:30 Σοφία Ντώνα
ΑΚΙΝΗΤΟ, εργαστήριο με τον Marcel Seehuber σε συνεργασία με τους υπόλοιπους ομιλητές και συμμετέχοντες
17:00 – 19:00 Artists Initiatives
Προσωρινό γραφείο χαρτογράφησης, ανοιχτή πρόσκληση για πρωτοβουλίες καλλιτεχνών με σκοπό τη χαρτογράφηση της τοπικής ανεξάρτητης καλλιτεχνικής σκηνής
20:00 – 21:00 Beton7
Notebooks of Crisis, Volume II, performance στο πλαίσιο του TheartistStatement
Δευτέρα 30/05
15:00 – 21:00 Μπάγκειον Ώρες Εργασίας
15:00 – 19:00 C.A.S.A.
Open Table, συζήτηση
16:00 – 21:00 Openshowstudio
OPEN SEA STUDIO: the prequel, ανοιχτή πρόσκληση για χαρτογράφηση μιας περιήγησης τέχνης στο Αιγαίο
17:00 – 18:00 The Phototropics: Situated east of the Prime Meridian, ομιλία της Γεωργίας Κοτρέτσου
19:00 – 21:00 Theaster Gates
Things I Scribble as Wind Blows Paper Down the Street, ομιλία
Τρίτη 31/05
15:00 – 21:00 Μπάγκειον Ώρες Εργασίας
16:00 – 19:00 Φάνης Καφαντάρης
Speleo~ / Σπήλαιο~, εργαστήριο
16:00 – 19:00 Openshowstudio
OPEN SEA STUDIO: the prequel, ανοιχτή πρόσκληση για χαρτογράφηση μιας περιήγησης τέχνης στο Αιγαίο
17:00 – 18:30 Αύγουστος Βεϊνόγλου
Space Revolution, ομιλία
17:00 – 21:00 UrbanDig Ώρες Εργασίας
19:00 – 21:00 Openshowstudio
OPEN SEA STUDIO: the prequel,εικαστική παρουσίαση
19:30 – 20:30 Station Athens
ΜΕΣΑ-ΖΩΝΤΕΣ, performance – έργο σε εξέλιξη, (πρώτος κύκλος) 21
21:00 – 22:00 Station Athens
ΜΕΣΑ-ΖΩΝΤΕΣ, performance – έργο σε εξέλιξη, (δεύτερος κύκλος)

 

Α’ ΚΥΚΛΟΣ | 15-24 Απριλίου 2016

Από τις 15 έως τις 24 Απριλίου 2016, η Μπιενάλε της Αθήνας 2015-2017 “ΟΜΟΝΟΙΑ” ξετυλίγει μέρος του προγράμματός της εντός του άδειου κτιρίου του Μπαγκείου, παρουσιάζοντας μια σειρά καλλιτεχνικών γεγονότων και συνεργειών μέσα στο σήμερα εγκαταλελειμμένο κτίριο.

Η Μπιενάλε της Αθήνας 2015-2017 “OMONOIA” σας προσκαλεί στη Σύναψη 2: Επαναπροσδιορίζοντας την κριτική των θεσμών – Από τη σκοπιά του Νότου. Σκοπός της Σύναψης 2 είναι, μέσω ενός διαρκώς εξελισσόμενου συλλογικού πειράματος, να μετατρέψει για ακόμη μία φορά την περιοχή πέριξ της πλατείας Ομονοίας σε ένα κοινωνικό εργαστήρι ιδεών με τη συμμετοχή  ακτιβιστών , ανθρωπολόγων, οργανώσεων πολιτών , ανεξάρτητων ερευνητών, πανεπιστημιακών, καλλιτεχνών, και αυτοδιαχειριζόμενων ομάδων.

Συμμετέχοντες: Αυτόνομη Ακαδημία, Beton7, Bhive (Γεράσιμος Αβλάμης), Campus Novel, Contemporary Art Showcase Athens (C.A.S.A.), DepressionEra, Εθνικό Θέατρο – Πειραματική Σκηνή [-1], Enterprise Projects (Δανάη Γιαννόγλου & Βασίλης Παπαγεωργίου), FOKIDOS (Σοφία Στεβή), Geopoetics Project, Χρήστος Καρακέπελης, Katayoun Karami, Αθανάσιος Καρανικόλας, Φάνης Καφαντάρης, Άρης Λάσκος, Γρηγόρης Λιακόπουλος, Lo and Behold, Έκτορας Λυγίζος, Netting the Network, Ομάδα Παραστατικών Τεχνών Όχι Παίζουμε, OPENSHOWSTUDIO (Σοφία Τούμπουρα), Κίτυ Παϊταζόγλου, Perpetuum Mobile, Laure Prouvost, Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς, Playroom, Neda Razavipour, Σοφία Σιμάκη, SNEHTARESIDENCY (Αύγουστος Βεϊνόγλου), Κατερίνα Στασινοπούλου, Ελεάνα Στραβοδήμου, Kuba Szreder, Άννα Τζάκου, Tinos Quarry Platform (Πέτρος Τουλούδης), Στέλλα Χριστοδουλοπούλου

Χώρος : Μπάγκειον | Πλατεία Ομονοίας 18, Αθήνα
Ώρες λειτουργίας :
Δευ – Παρ 2μμ-10μμ
Σαβ – Κυρ 12μμ-10μμ

Σε αυτήν της εκδοχή, η Μπιενάλε της Αθήνας αποφάσισε να σπάσει την φόρμα του ανά διετία άπαξ γεγονότος και να προσκαλέσει το κοινό να συμμετέχει σε μία εξελισσόμενη διαρκώς διαδικασία με διάρκεια 2 χρόνων. Αντί για μια έκθεση, η Μπιενάλε προσκαλεί ακαδημαϊκούς και ερευνητές από τους τομείς της ανθρωπολογίας, του φεμινισμού, του ακτιβισμού και της πολιτικής επιστήμης, σε μια δημιουργική ζύμωση με καλλιτέχνες και ομάδες που δραστηριοποιούνται και αυτό-οργανώνονται σήμερα στην Αθήνα.

Παρασκευή 15/04
11:00 -17:00 Σύναψη 2 Ημέρα 1η
19:00 Εγκαίνια Μπαγκείον
20:00 CIVIL2,
Θεατρική παράσταση από τη Στέλλα Χριστοδουλοπούλου
Σάββατο 16/04
10:00 – 18:30 Σύναψη 2 Ημέρα 2η
10:00 – 21:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
21:00 OMONOIA After-party
Κυριακή 17/04
11:00 – 22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
11:00 – 16:00 Αυτόνομη Ακαδημία
On Education Σωτήριος Μπαχτσετζής, Vasyl Cherapanyn, Paul B. Preciado και Joulia Strauss, ομιλία
Meeting Large European Networks με τους European Alternatives (Daphne Büllesbach) και Krytyka Polityczna (Jakub Dymek and Igor Stokfiszewski)
Συνέλευση
12:00 – 15:00 UrbanDig & Ideas Factory
What is Omonoia? ανοιχτό σωματικό εργαστήριο
12:30 – 15:30 Playroom
Imagine Xouth I, εργαστήριο για παιδιά 6-12 ετών και τους γονείς τους
13:00 – 15:00 Kuba Szreder
Diverse Economy of Contemporary Art
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00 – 17:30 Perpetuum Mobile
AR – Artists at Risk, παρουσίαση
16:00 – 17:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics
17:30 – 18:00 Perpetuum Mobile Risk, προβολή
18:00 – 19:00 Razavipour Neda
Unstable Equilibrium, ομιλία
18:00 – 19:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics
Δευτέρα 18/04
14:00 – 22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00 – 17:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics
16:00 – 20:00 Πάνος Σκλαβενίτης σε συνεργασία με τους Playroom
Locus Exoticus Daysign Workshop, εργαστήριο
17:00 – 18:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Border Security in the Robotic Age από τον Daniel Mützel, ομιλία
17:00 – 20:00 Acts of Involvement
Eλληνικές καλλιτεχνικές πρωτοβουλίες, ανοιχτή συζήτηση
18:00 – 19:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics
18:00 – 20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
19:30 – 20:30 Campus Novel
Strolling Happiness, παρουσίαση από την Ilaria Biotti
20:30 – 21:45 Εμφύλιος Πόλεμος, Μια Ξένη Χώρα
Θεατρική παράσταση από τους ‘Αρης Λάσκος, Κίτυ Παϊταζόγλου, Ελεάνα Στραβοδήμου
Τρίτη 19/04
14:00 – 22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
17:00 – 16:00 Katayoun Karami
The Other Side, ομιλία
17:00 – 18:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Forget Fear – Story of Occupy Biennale, παγκόσμια πρεμιέρα του ντοκιμαντέρ του Rafal Swirek
18:00 – 19:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics
18:00 – 20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
18:00 – 22:00 Netting the Work
Gomenes I, μία εκδήλωση εικαστικής περφόρμανς με επίκεντρο το Φύλο και τα Στερεότυπα
Τετάρτη 20/04
14:00 – 22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00 – 17:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics
16:00 – 19:00 UrbanDig Ώρες Γραφείου
17:00 – 18:00 C.A.S.A.
LOCATION ALLOCATION, από την Fatma Ergkiounker, παρουσίαση
17:30 – 19:30 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
18:00 – 19:00 Αυτόνομη Ακαδημία σε συνεργασία με το C.A.S.A.
4Dsound: points on the curve από την Alyssa Moxley, ομιλία
18:00 – 19:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics
19:00 – 20:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Acoustic weapons: from the walls of Jericho to the GitMo playlist από τον Sebastian Schäfer, ομιλία
19:00 – 19:30 Κατερίνα Στασινοπούλου
OMONOIA 14/12/05, προβολή
19:30 -21:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς
Ιλισ-sos το Ποτάμι, η Γέφυρα, η Σπηλιά και ο Ναός, παρουσίαση
Πέμπτη 21/04
14:00 – 22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00 – 19:00 UrbanDig Ώρες Γραφείου
18:00 – 20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
18:00 – 21:00 Lo & Behold
Πέρι Εξουσίας, συμμετοχική δράση
18:30 – 20:00 Αυτόνομη Ακαδημία
Εισαγωγή για το κέντρο Krytyka Polityczna
Brand New World / Nowy wspaniały świat,
προβολή του ντοκιμαντέρ της Maria Smarz – Koczanowicz, παρουσίαζει η Marta Madej
20:00 – 22:00 Khaima (2011) του Αθανάσιου Καρανικόλα, προβολή
Παρασκευή 22/04
14:00 – 22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00 – 19:00 Φάνης Καφαντάρης
Speleo~ / Σπήλαιο~, εργαστήριο
18:00 – 20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
18:30 – 20:00 Αυτόνομη Ακαδημία
Forget Institutional Critique της Raimar Stange, ομιλία
20:00 – 22:00 Πρώτη Ύλη (2011) του Χρήστου Καρακέπελη, προβολή παρουσία του σκηνοθέτη
Σάββατο 23/04
12:00 – 22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
12:00 – 15:00 Φάνης Καφαντάρης
Speleo~ / Σπήλαιο~, εργαστήριο
12:00 – 21:00 Campus Novel
Same Time Tomorrow, προβολή από τους Tatiana Ilichenko & Moritz Metzner
12:00 – 21:00 Lo & Behold
Πέρι Εξουσίας, συμμετοχική δράση
13:00 – 16:00 Playroom
Φαντάσου τον Ξουθ II, εργαστήριο για εκπαιδευτικούς, γονείς αλλά και οποιονδήποτε άλλο
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
15:30 – 19:00 C.A.S.A.
Περφόρμανς από τον Θωμά Διάφα
18:00 – 20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
19:00 – 20:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Incorporeal materialities: Politics of the body, gender, language and rhythm από την Ιουλία Μερμηγκά, ομιλία
19:00 -20:00 C.A.S.A.
Περφόρμανς από τον Φίλιππο Βασιλείου
20:00 – 20:30 C.A.S.A
Περφόρμανς από την Αντιγόνη Τσαγκαροπούλου
20:30 – 21:00 C.A.S.A
Περφόρμανς από τον Κώστα Βούλγαρη
20:30 – 21:30 Η Πανούκλα
Θεατρική Παράσταση του Γρηγόρη Λιακόπουλου
Κυριακή 24/04
12:00 – 21:30 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
12:00 – 15:00 Φάνης Καφαντάρης
Speleo~ / Σπήλαιο~, εργαστήριο
12:00 – 21:00 Campus Novel
Same Time Tomorrow,
προβολή από τους Tatiana Ilichenko & Moritz Metzner
12:00 – 21:00 Lo & Behold
Πέρι Εξουσίας, συμμετοχική δράση
13:00 – 16:00 Πάνος Σκλαβενίτης σε συνεργασία με τους Playroom
Locus Exoticus Daysign Workshop, εργαστήριο
15:00 – 17:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
15:00 – 19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
18:30 – 20:00 Ο Έλληνας Γείτονας (1969) του Rainer Werner Fassbinder, προβολή
19:00 – 20:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Final Fantasy. 21 translations of purpose in Japanese. Hermeneutics of myth, manga and RPG από τον Hiroshi McDonald Mori, ομιλία
20:00 – 22:00 Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού (2012) του Έκτορα Λυγίζου, προβολή